Blog

Konferencja Sekcji Leku Naturalnego

Konferencja Sekcji Leku Naturalnego

W dniach 9-10.04.2022 w Młotach (Góry Bystrzyckie) odbyła się III Konferencja Naukowa Sekcji Leku Naturalnego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Oddział Wrocław oraz SKN „Peregrinus” działającego przy Katedrze i Zakładzie Farmakognozji, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Tegoroczny wyjazd został poświęcony pamięci zmarłego w zeszłym roku mgr farm. Jakuba Stanasiuka, wieloletniego pracownika dydaktycznego Katedry i Zakładu Chemii Leków,  Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz członka Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, który był jednym z inicjatorów konferencji i aktywnie działał w realizacji kolejnych jej edycji.

Tematyka wystąpień naukowych była niezwykle szeroka i poruszano w niej zarówno zagadnienia praktyczne jak i teoretyczne. Zaprezentowane wykłady dotyczyły: praktycznego zastosowania technik modelowania molekularnego, hodowli tkankowej roślin in vitro, badań nad szczepionkami, znaczenia mikrobiomu jelitowego dla zdrowia człowieka oraz jego zastosowaniu w lecznictwie, badań nad propolisem oraz jego roślinnymi prekursorami, dawnych roślinach leczniczych Sudetów, zastosowania obliczeń kwantowych w badaniach właściwości antyoksydacyjnych flawonoidów, praktycznego znaczenia procesu suszenia dla jakości ziół oraz substancji biologicznie czynnych w żywności.

Wśród wykładowców konferencji znalazło się wielu ekspertów i specjalistów z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W ciągu dwóch dni odbyły się dwie sesje naukowe, podczas których łącznie wygłoszono 12 wykładów naukowych.

W konferencji uczestniczyli studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Uniwersytetu Wrocławskiego.

W wolnym od wykładów czasie, uczestnicy konferencji wzięli również udział w zwiedzaniu Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej oraz samego miasta, a także zabytkowego Kościoła w Zalesiu. Po części naukowej mimo zimnej pogody było ognisko integracyjne.